Byliśmy na TEDxPoznań Senses

TEDx to całodzienna, lokalna konferencja oparta na popularnej konwencji, której celem jest zarażanie ludzi ciekawymi pomysłami, czy koncepcjami w ciągu kilkunastu 18-minutowych prezentacji. To krótko, czy długo? To ciężkie pytanie, jednak z pewnością można powiedzieć, że ten czas jest wystarczający, by widz mógł wyrobić sobie jakieś zdanie na prezentowany temat.

Poznań ma to niesamowite szczęście, że tworzenie konferencji TEDx ma już tradycje i ósmego kwietnia 2017 r oku mogliśmy się spotkać w Aula Artis na TEDxPoznań Senses.

Znający język angielski mogą domyślać się, o co mogło chodzić w tegorocznej konferencji – tak, zmysły całkowicie zawładnęły prezentacjami.

 

Co robił tu CupSell?

 

No właśnie, emocje emocjami, zmysły zmysłami, ale co robił tu CupSell? Twórcy wydarzenia zgłosili się do nas z propozycją współpracy i… nie mogliśmy odmówić! Postanowiliśmy stworzyć około 50 koszulek dla ekipy organizatorskiej, a także wykonaliśmy po wlepce dla każdego z 500 widzów konferencji.

Zresztą to nie pierwszy raz, gdy TEDx z nami współpracuje. Mieliśmy przyjemność partnerować wydarzeniu w roku 2015.

 

Jak było?

 

Na miejscu pojawiłem się w godzinach rejestracji i przeżyłem niemałe zdziwienie. Aula Artis należąca do Collegium Da Vinci prezentowała się profesjonalnie i imponująco. Sama scena, choć miała niewygodne krzesła, to zapewniała odpowiednie wrażenia wizualne w każdym rzędzie.

 

Same prezentacje prelegentów różnie podchodziły do tematyki zmysłów i niejednokrotnie inspirowały. Przykładem takiej prelekcji była przemowa Phillipa Skribanowitza o tym, że ludzki słuch z czasem słabnie i niektóre częstotliwości stają się przez nas niesłyszalne. Remedium na ten problem leży w smartfonowej aplikacji stworzonej przez Mimi Hearing Technologies. Dzięki niej każdy może w ciągu kilku minut sprawdzić swoje ubytki w słuchu, a także “dostroić” dźwięki, czy muzykę z urządzenia w taki sposób, by każdy jej element był słyszalny.

 

Innym ciekawym przedstawieniem była prezentacja profesora Damiana Józefiaka o smaku i tym, jak kierujemy się wzrokiem w kwestii doboru pożywienia. Larwy i inne owady wydają się nam przepaskudne, jednak to dzięki nim nosimy piękny krawat, możemy pomalować usta, jemy czerwony jogurt. To też świetne białko, które może być wykorzystywane globalnie przez ludzi i przez przemysł.

Prezentacja pokazywała niesamowite możliwości “jedzenia owadziego”, jednak pan profesor jasno określił, że przed nami jeszcze bardzo długa droga do ewentualnego pojawienia się tego typu żywności na naszych stołach, czy w wytwórczości. Poczułem wtedy sporą ulgę. :)

 

W wolnej chwili można było napić się kawy lub przekąsić co nieco w jednym z kilku food trucków przed Aula Artis. To nie wszystko! W hallu budynku znalazła się inspirująca wystawa uczniów poznańskiego School of Form.

Najchętniej opisałbym całe wydarzenie jednym słowem: SUPER i na tym zakończę. Album ze zdjęciami możecie zobaczyć poniżej:

Wszystkie prezentacje na TEDxPoznańSenses będą bezpłatnie dostępne na stronie TEDx i na kanale YouTube

~ Kacper